پیام آقای دکتر سید حسن مهاجرانی

 دبیر مشاور علمی جراحی
دهمین کنگره علمی سالیانه
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران
دکتر سید حسن مهاجرانی


به نام آنکه جان را حکمت آموخت
با سلام خدمت همکاران عزیز و شرکت کنندگان محترم
دهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران و با سپاس از خداوند متعال که بار دیگر این افتخار نصیب من شد تا در کنار دیگر مشاوران علمی کنگره و شورای برگزاری در خدمت شما عزیزان باشم و تلاش کنیم  از این فرصت ارزشمند برای هم اندیشی و تبادل نظر در مورد مسایل پیش روی جامعه پرتلاش دندانپزشکی کشور استفاده کرده تا این کنگره از نظر علمی از سطح بالاتری نسبت به سنوات گذشته برخوردار باشد.
امروزه آموزش در تمامی جنبه های علوم دندانپزشکی با تحولی گسترده روبه روست. از روشهای آموزشی گرفته تا ورود تجهیزات جدید و آموزش های دوره ای و مدون موثرتر و همچنین توجه هر چه بیشتر به اخلاق دندانپزشکی همگی تفاوت های بارزی با گذشته پیدا کرده اند و باید تلاش کنیم تا با آموزش های نوین ، اصولی و نظام یافته خود را به سطح اول دانش روز برسانیم. در این مجال به بخشی از سرفصل های مهم که باید بیشتر مورد توجه تصمیم گیران آموزشی و دندانپزشکان قرار گیرد اشاره مختصری خواهم کرد.
یکی از ابعاد تحول در نظام آموزشی در دانشکده های دندانپزشکی تأکید بیشتر بر آموزش های پیشگیری است که در حال حاضر نسبت به آموزش های درمانی زمان بسیار کمتری را به خود اختصاص داده است. متأسفانه درمان به تنهایی موجب شده که هزینه های درمانی بیماران بالا رفته و حتی پوشش های بیمه ای متناسب با آن پیش بینی نشده است. این در حالیست که توجه بیشتر به پیشگیری می تواند هم از بروز صدمات بیشتر دندانی جلوگیری کند و هم هزینه های درمانی را بسیار کاهش دهد. همکاری وزارت بهداشت با آموزش و پرورش و شروع پیشگیری از مدارس یکی از عوامل موثر در بهبود وضعیت سلامت دهان و دندان و نقش آفرینی بهتر دندانپزشکان می باشد. همچنین بسیاری از سازمان ها و ارگان ها می توانند جامعه هدف برای فعالیت پیشگیرانه دندانپزشکان باشند.
یکی دیگر از کارهای پیشگیرانه معاینه از بدو تولد و تدوین طرحی برای ایجاد دفترچه سلامت دهان و دندان است که می تواند در کنار سایر برنامه های پایش سلامت همچون واکسیناسیون کودکان و نوزادان اقدام پیشگیرانه بسیار مفیدی برای سلامت جامعه باشد. این دفترچه ها می تواند با کمک مطب ها و مراکز دندانپزشکی در سراسر کشور اجرا شود. این در حالیست که بدانیم در کشورهای پیشرفته از الگوهای پیشگیری اولیه نیز عبور کرده و با استفاده از بیمارستان های دندانپزشکی سلامت دهان و دندان فرد فرد جامعه را تحت نظر دارند.
دیگر وجه لازم توجه در آموزش دندانپزشکی در سال های اخیر استفاده روزافزون از تجهیزات جدید مانند لیزر در تمامی امور درمانی و حتی پیشگیری است که در کشور ما به طور محدود مورد استفاده بوده و در کوریکولوم آموزشی دانشکده های کشور جایی نداشته و در چنین شرایطی باید تلاش کنیم با استفاده از این تجهیزات جدید پیشرفت مان را تسریع کنیم.
آموزش بعد از فارغ التحصیلی و رصد و کنترل بر عملکرد مطب ها و مراکز یکی دیگر از موضوعات مهمی است که در حال حاضر باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. این در حالی است که طیف گسترده ای از فارغ التحصیلان سالها از آموزش های جدید دور بوده و امکان به کارگیری روش های مدرن را نداشته و با آموزش های قدیمی ارایه خدمت می کنند. در این بین کنگره ها و سمینارهای علمی می توانند در دانش افزایی این عزیزان بسیار موثر باشند.
یکی دیگر از نکاتی که در شرایط کنونی کشور باید مورد توجه قرار گیرد بحث ارتباط شرکتهای دانش بنیان با دانشکده های دندانپزشکی برای طراحی و تولید مواد و تجهیزات با کیفیت مورد تأیید دانشکده های دندانپزشکی در داخل کشور می باشد که در سایر علوم کم و بیش آغاز شده اما در زمینه دندانپرشکی هنوز اقدام خاصی صورت نگرفته است.
و در آخر هم به موضوع مهم اخلاق پزشکی اشاره می کنم که باید در برنامه آموزشی دانشکده ها با نگاه ویژه به دندانپزشکی و  با توجه به نوع مواجهه بیمار با دندانپزشک که گاها شامل موارد خاصی می شود و باید مباحثی جدا از اخلاق پزشکی و با سرفصل اخلاق دندانپزشکی تدریس گردد تا هم به صورت عملی تر اجرایی گردد و هم تحقیق و پژوهش بیشتری در این حوزه انجام گیرد تا بتوان انتظار به کارگیری موثر آن را داشت.
در پایان ضمن آرزوی کسب موفقیت ها و پیشرفت های روزافزون علمی در عرصه دندانپزشکی کشور و همچنین عرضه هرچه بهتر خدمات دندانپزشکی برای عموم جامعه امیدوارم این کنگره بتواند قدمی در جهت آگاهی بخشی بیشتر به قشر دندانپزشکان عمومی و متخصصان کشور بردارد.

جهت مشاهده رزومه آقای دکتر سید حسن مهاجرانی بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

رزومه آقای دکتر سید حسن مهاجرانی

   1394/3/1 14:15


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )