پیام آقای دکتر کسری طبری

دبیر مشاور علمی ترمیمی
دهمین کنگره علمی سالیانه
انجمن دندانپزشکان عمومی ایران
دکتر کسری طبریبسمه تعالی
امروزه بیش از پیش سرعت رشد علوم مختلف در حال افزایش است و در این میان، شاخه­های گوناگون علوم پزشکی با سرعتی دو صد چندان  به جلو پیش می­ روند، گویی­ که رشد واقعی خود را تازه آغاز نموده­ اند. شاید بتوان ادعا نمود که تحولات علوم پزشکی از سال‌های 1990 میلادی آغاز گردیده و این طفل نوپا که در سن رشد است، با شتاب بسیاری در حال پیدا نمودن مسیر اصلی خود می باشد.
امروزه برای هر موضوعی، راهکار­های زیادی به چشم می­خورد که هرکدام از آن­ها، برای خود دلایل و براهینی دارند، اما آنچه سبب دریافت درست­ترین راه حل می­ گردد؛ شواهد و اطلاعات علمی دسته ­بندی شده­ ای است که به کمک ابزارهای فناوری اطلاعات در دسترس می ­باشند.
شاید قرن 21 با این انفجار سریع علم، چاره­ای جز رویکرد مبتنی بر شواهد نداشته باشد تا بتواند مسیر خود را بدون نیاز به بازگشت، به سلامت بپیماید. امروزه تضادها و اختلاف سلیقه­ های مختلف سبب می ­شوند که دندانپزشکان جوان در انتخاب صحیح روش درمان و مواد مورد نیاز، دچار تردید و سردرگمی شوند که قطعاً بهترین راه؛ مراجعه به منابع روزآمد، مجلات و سایت­های جستجوی مرتبط می­ باشد که می‌تواند درست­ ترین جمع­ بندی ممکن را ایجاد نماید. هرچند تجربه مبتنی بر علم در بسیاری موارد راهگشا می­باشد، اما جایگزین تمام و کمالی برای یک مسیر درمانی علمی، درست و متکامل نبوده و مراجعه به آخرین منابع علمی مرتبط؛ همراه با رعایت اخلاق و وجدان کاری می­تواند دندانپزشکان جویای موفقیت را در این مسیر رهنمون باشد.
کنگره­ها و مجامع دندانپزشکی نیز فرصت مناسبی برای آشنایی با آخرین تحولات و فناوری­های روز دندانپزشکی و بهره­گیری از تجربیات اساتید پیشکسوت می­ باشند تا همکاران گرامی هرچه بیشتر و بهتر در مسیر خدمت رسانی به بیماران آماده گردند.
هرچند زحمات زیادی برای آموزش دندانپزشکی بصورت برگزاری همایش و سمینارها توسط مسئولین مجرب و دلسوز انجام می­ گیرد؛ اما همچنان به نظر می­رسد به دلیل وجود نواقص پایه، صرف این مقدار انرژی، بهره وری مناسبی نداشته که شاید بعضی از عوامل ریشه ای و اساسی آن قابل بررسی و حل باشد؛ بعضی از این عوامل به اختصار عبارتند از:
1- گزینش نادرست و ناکارآمد دانشجویان مستعد و با ظرفیت بالا از لحاظ توانمندی ها و قابلیت های فردی
2-تغییرات زیاد و متناوب برنامه ­ها و منابع درسی
3- عدم تطابق ظرفیت­های موجود و امکانات آموزشی با تعداد دانشجویان
4- کمبود تعداد اعضای هیات علمی متناسب با دانشجویان براساس استانداردهای بین المللی
و عوامل مهم دیگری که از دید کارشناسان و صاحب نظران پنهان نمی ­باشد.
بدیهی است تمام سمینارها و کنگره­های دندانپزشکی" که با زحمات شبانه­ روزی و هزینه­ های بسیار زیاد، سالیانه بصورت متعدد برگزار می­ گردند"؛ در صورتی راهگشا می­ باشند که مسائل و چالش­های زیر بنایی فوق حتی الامکان، به حداقل میزان ممکن کاهش یابند.
امید است با همت و تلاش خالصانه مسئولین دلسوز و متعهد ذی­ربط، شاهد رشد روزافزون و بالندگی بیش از پیش فرهیختگان و دانشمندان در تمام شاخه­ های گوناگون دندانپزشکی باشیم.
با احترام
 
   1394/3/9 14:56


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
8/10 (تعداد آرا 2 نفر )